Skip to content

709 Jersey StHarrison, NJ 07029

Built 2012

Last Sale Price
$437,900
Last Sale Date
Jul 13, 2012

Property Information

Block194
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,000
35%
Improvement Value:$428,700
65%
Total Assessment$654,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,359+2.0%
2024$15,052+2.5%
2023$14,685-1.6%
2022$14,927+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$437,900

From:

To:

DeedBook 8862, Page 35Recorded7/26/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8802, Page 695Recorded7/27/2011

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 6062, Page 294NU CodeUndivided interest (8)Recorded10/10/2002