Skip to content

319 William StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block20
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
68%
Improvement Value:$88,100
32%
Total Assessment$278,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,274+2.1%
2024$6,144+2.6%
2023$5,988-1.7%
2022$6,091-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,744DeedBook 9914, Page 927Recorded7/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900