Skip to content

125 Cross StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block21
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,874
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
38%
Improvement Value:$315,400
62%
Total Assessment$505,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,857+2.0%
2024$11,619+2.5%
2023$11,336-1.6%
2022$11,523-8.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9040, Page 291Recorded5/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900