Skip to content

42-46 S Fifth StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2018

Property Information

Block158
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,213
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$614,500
71%
Improvement Value:$253,100
29%
Total Assessment$867,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,104+2.1%
2024$19,696+2.5%
2023$19,210-1.6%
2022$19,531+9.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900