Skip to content

411 Cleveland AveHarrison, NJ 07029

Built 2012

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 13, 2012

Property Information

Block32
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
31%
Improvement Value:$436,600
69%
Total Assessment$636,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,935+2.0%
2024$14,635+2.5%
2023$14,279-1.6%
2022$14,514-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 8856, Page 241Recorded6/22/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8797, Page 961Recorded6/23/2011