Skip to content

400 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2005

Property Information

Block32
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage7,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
25%
Improvement Value:$670,300
75%
Total Assessment$890,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,886+2.0%
2024$20,468+3.2%
2023$19,835-1.6%
2022$20,162+4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7684, Page 212Recorded10/4/2005

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 7237, Page 241Recorded3/8/2004