Skip to content

540 Central Ave Unit 11Harrison, NJ 07029

Built 1973

Last Sale Price
$183,500
Last Sale Date
Nov 7, 2005

Property Information

Block38
Lot36.01
QualifierC2011
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1 BDRM CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage664
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
54%
Improvement Value:$80,900
46%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,127+2.1%
2024$4,044+2.5%
2023$3,945-1.6%
2022$4,011+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 7751, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1973