Skip to content

540 Central Ave Unit 23Harrison, NJ 07029

Built 1973

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block38
Lot36.01
QualifierC2023
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1 BDRM CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage664
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
54%
Improvement Value:$80,900
46%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,877+2.2%
2024$3,794+2.7%
2023$3,695-1.7%
2022$3,761+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7874, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1973