Skip to content

107 Davis AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block46
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,606
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
42%
Improvement Value:$276,300
58%
Total Assessment$476,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,174+2.0%
2024$10,950+2.5%
2023$10,683-1.6%
2022$10,860-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,606DeedBook 9636, Page 930Recorded2/2/2022

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

DeedBook 7876, Page 92Recorded4/26/2006

Property Built

Built

Year Built: 1900