Skip to content

103 Davis AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2025

Property Information

Block46
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
54%
Improvement Value:$170,200
46%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,685+2.0%
2024$8,511+2.5%
2023$8,304-1.6%
2022$8,441+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 9028, Page 962Recorded3/24/2015

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8692, Page 108Recorded10/6/2009

Property Built

Built

Year Built: 1900