Skip to content

605 N Fifth StHarrison, NJ 07029

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2023

Property Information

Block62
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,108
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
27%
Improvement Value:$440,100
73%
Total Assessment$605,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,196+2.0%
2024$13,911+2.5%
2023$13,572-1.6%
2022$13,796-5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 8792, Page 821Recorded5/24/2011

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 8727, Page 617Recorded4/26/2010