Skip to content

611 N Fifth StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block62
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 5 FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,501
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
38%
Improvement Value:$267,900
62%
Total Assessment$432,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,156+2.0%
2024$9,952+2.5%
2023$9,710-1.6%
2022$9,870-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,501DeedBook 9558, Page 963Recorded5/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900