Skip to content

160 Coles St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Last Sale Price
$1,315,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block10002
Lot19
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC1744
Description4S-B-2U-G-CONDO
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,744
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$898,900
90%
Total Assessment$998,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,305-0.6%
2024$22,445+40.1%
2023$16,022-0.4%
2022$16,082+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,315,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 9322, Page 675Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$732,000
DeedBook 8896, Page 649

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 7772, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 2002