Skip to content

174 Washington St.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Last Sale Price
$1,140,000
Last Sale Date
Jun 28, 2007

Property Information

Block14404
Lot1
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1742
Description4S-B-65U-CONDO
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage1,742
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
8%
Improvement Value:$1,204,800
92%
Total Assessment$1,313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,326-0.6%
2024$29,510+40.1%
2023$21,065+1105.9%
2022$1,747+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,140,000
DeedBook 8255, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 2002