Skip to content

235 Eighth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1,320,000
Last Sale Date
Jun 29, 2006

Property Information

Block10005
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,585
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$666,000
46%
Improvement Value:$766,300
54%
Total Assessment$1,432,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,983-0.6%
2024$32,184+40.1%
2023$22,974-0.4%
2022$23,060+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,320,000
DeedBook 8043, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1880