Skip to content

314 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Sep 5, 2014

Property Information

Block11209
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,543
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,500
49%
Improvement Value:$785,800
51%
Total Assessment$1,536,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,306-0.6%
2024$34,521+40.1%
2023$24,642-0.4%
2022$24,734+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

DeedBook 8994, Page 665Recorded9/12/2014

Property Sale

Sale
$984,000
DeedBook 7417, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1887