Skip to content

254 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 1875

Last Sale Date
May 17, 2020

Property Information

Block10005
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,286
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$600,400
48%
Improvement Value:$651,200
52%
Total Assessment$1,251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,948-0.6%
2024$28,123+40.1%
2023$20,076-0.4%
2022$20,151+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 7305, Page 166

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 7305, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1875