Skip to content

223 Montgomery St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Last Sale Price
$1,454,000
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block14101
Lot13
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B+F-3U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,298
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
28%
Improvement Value:$910,400
74%
Total Assessment$1,228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,441-0.6%
2024$27,613+237.7%
2023$8,177+0.0%
2022$8,177
Property History

Property Sale

Sale
$1,454,000
Sq Ft2,298DeedBook 9586, Page 888Recorded8/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1877