Skip to content

245 Eighth St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07302

Built 1923

Last Sale Price
$131,600
Last Sale Date
Oct 26, 2000

Property Information

Block10005
Lot6
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC0605
Description4S-B-D-13U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage605
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$245,000
71%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,704-0.6%
2024$7,752+22.0%
2023$6,352-0.4%
2022$6,376+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$131,600
DeedBook 5712, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1923