Skip to content

245 Eighth St.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07302

Built 1923

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 3, 2014

Property Information

Block10005
Lot6
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC0605
Description4S-B-D-13U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage605
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
28%
Improvement Value:$257,000
72%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,972-0.6%
2024$8,022+40.1%
2023$5,726-0.4%
2022$5,748+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft605DeedBook 8978, Page 652Recorded6/18/2014

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 7226, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1923