Skip to content

655 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2011

Property Information

Block10006
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,978
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$567,800
38%
Improvement Value:$937,500
62%
Total Assessment$1,505,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,613-0.6%
2024$33,824+40.1%
2023$24,145-0.4%
2022$24,235+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8757, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1905