Skip to content

116 Wayne St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block12706
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$840,000
43%
Improvement Value:$1,107,900
57%
Total Assessment$1,947,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,497+30.8%
2024$33,267+40.1%
2023$23,747-0.4%
2022$23,836+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$144,000
Sq Ft2,904DeedBook 9678, Page 971Recorded6/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900