Skip to content

270 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 1915

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 18, 1992

Property Information

Block10006
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description2ST-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,274
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$748,800
98%
Improvement Value:$14,600
2%
Total Assessment$763,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,047-0.6%
2024$17,154+4.9%
2023$16,356-0.4%
2022$16,417+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4551, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1915