Skip to content

3264 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 28, 1996

Property Information

Block4307
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-B-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,303
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,800
41%
Improvement Value:$187,300
59%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,103-0.6%
2024$7,148+40.1%
2023$5,102-0.4%
2022$5,121+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5011, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1910