Skip to content

272 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 1873

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block10006
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$648,000
87%
Improvement Value:$100,000
13%
Total Assessment$748,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,703-0.6%
2024$16,808+40.1%
2023$11,998-0.4%
2022$12,043-16.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft1,440DeedBook 9424, Page 684Recorded8/8/2019

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 8975, Page 882Recorded6/3/2014

Property Sale

Sale
$509,000
DeedBook 8820, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1873