Skip to content

318 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 1867

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block10007
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,300
72%
Improvement Value:$192,700
28%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,631-0.6%
2024$15,729+9.0%
2023$14,436-0.4%
2022$14,490+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000
Sq Ft1,538DeedBook 9511, Page 779Recorded10/1/2020

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 8810, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1867