Skip to content

280 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 1873

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2024

Property Information

Block10006
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,000
77%
Improvement Value:$195,300
23%
Total Assessment$841,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,786-0.6%
2024$18,904+40.1%
2023$13,494-0.4%
2022$13,545+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$657,000
Sq Ft1,260DeedBook 9786, Page 873Recorded11/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1873