Skip to content

34 Concord St.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block6804
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
64%
Improvement Value:$104,000
36%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,453-0.6%
2024$6,494+40.1%
2023$4,636-0.4%
2022$4,653+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880