Skip to content

288 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2005

Property Information

Block10006
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,264
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$738,000
54%
Improvement Value:$623,000
46%
Total Assessment$1,361,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,391-0.6%
2024$30,582+40.1%
2023$21,830-0.4%
2022$21,912+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915