Skip to content

274 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2021

Property Information

Block11109
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-4U-H
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage4,480
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$630,000
38%
Improvement Value:$1,033,300
62%
Total Assessment$1,663,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,141-0.6%
2024$37,374+40.1%
2023$26,679-0.4%
2022$26,779+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

DeedBook 9161, Page 436Recorded11/30/2016

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 8795, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1887