Skip to content

333.5 Eighth StreetJersey City, NJ 07302

Built 1867

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Feb 16, 1990

Property Information

Block10007
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,600
45%
Improvement Value:$552,600
55%
Total Assessment$997,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,267-0.6%
2024$22,407+40.1%
2023$15,995-0.4%
2022$16,055+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4258, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1867