Skip to content

325.5 Eighth StreetJersey City, NJ 07302

Built 1867

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jul 15, 2024

Property Information

Block10007
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,717
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,600
39%
Improvement Value:$686,500
61%
Total Assessment$1,131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,257-0.6%
2024$25,416+40.1%
2023$18,143-0.4%
2022$18,211+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft1,717DeedBook 9843, Page 247Recorded8/23/2024

Property Sale

Sale
$1,230,000

From:

To:

DeedBook 9300, Page 26Recorded4/20/2018

Property Sale

Sale
$692,500
DeedBook 8395, Page 41

Property Sale

Sale
$692,500
DeedBook 8395, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1867