Skip to content

304 Eighth St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Dec 14, 2012

Property Information

Block10008
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,605
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,800
50%
Improvement Value:$497,700
50%
Total Assessment$995,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,230-0.6%
2024$22,369+40.1%
2023$15,968-0.4%
2022$16,028+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000
DeedBook 8886, Page 287

Property Sale

Sale
$812,500
DeedBook 7623, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1905