Skip to content

316 Eighth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2012

Property Information

Block10008
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description4S+BT-B&F-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$760,000
32%
Improvement Value:$1,616,000
68%
Total Assessment$2,376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,056-0.6%
2024$53,389+40.1%
2023$38,111-0.4%
2022$38,254+91.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3387, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1880