Skip to content

121 Mercer St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2015

Property Information

Block12809
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description5S-B-D-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$855,000
34%
Improvement Value:$1,648,600
66%
Total Assessment$2,503,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,905-0.6%
2024$56,256+40.1%
2023$40,158-0.4%
2022$40,308+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890