Skip to content

299 Pavonia Ave.(Unit C0309)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$2,075,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block10008
Lot28
QualifierC0309
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC2146
Description3S-B-D-34U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
6%
Improvement Value:$1,495,100
94%
Total Assessment$1,595,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,619-0.6%
2024$35,842+40.1%
2023$25,585-0.4%
2022$25,681+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,075,000
Sq Ft3,500DeedBook 9591, Page 46Recorded8/22/2021

Property Sale

Sale
$1,642,000

From:

To:

Sq Ft2,146DeedBook 9172, Page 622Recorded1/13/2017

Property Sale

Sale
$1,025,000
DeedBook 8453, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1890