Skip to content

215 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Sep 17, 2024

Property Information

Block10105
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$703,000
41%
Improvement Value:$991,300
59%
Total Assessment$1,694,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,834-0.6%
2024$38,071+40.1%
2023$27,177-0.4%
2022$27,278+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,800,000
Sq Ft3,520DeedBook 9850, Page 739Recorded9/26/2024

Property Sale

Sale
$1,725,000

From:

To:

Sq Ft3,520DeedBook 9168, Page 126Recorded12/28/2016

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 8581, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1887