Skip to content

28 Wallis Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block10301
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,608
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
34%
Improvement Value:$349,400
66%
Total Assessment$529,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,822-0.6%
2024$11,896+40.1%
2023$8,492-0.4%
2022$8,523+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9246, Page 277Recorded10/16/2017

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5442, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1910