Skip to content

16 Wallis Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1901

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jan 27, 2016

Property Information

Block10301
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-NH
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,262
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
47%
Improvement Value:$160,300
53%
Total Assessment$304,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,804-0.6%
2024$6,847+40.1%
2023$4,887-0.4%
2022$4,906+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 9115, Page 447Recorded4/27/2016

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5607, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1901