Skip to content

18-20 Wright Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1917
Apartment

Last Sale Price
$1,539,000
Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block10302
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description3S-BC-11U-NH-BG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage7,290
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
34%
Improvement Value:$822,600
66%
Total Assessment$1,242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,747-0.6%
2024$27,921+40.1%
2023$19,931-0.4%
2022$20,006+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 8944, Page 372Recorded11/19/2013

Property Sale

Sale
$860,000
DeedBook 8321, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1917