Skip to content

10 Wright Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2004

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
Feb 16, 2005

Property Information

Block10302
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F+B-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,419
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,600
26%
Improvement Value:$509,700
74%
Total Assessment$688,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,370-0.6%
2024$15,466+40.1%
2023$11,040-0.4%
2022$11,082+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$487,000
DeedBook 7507, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 2004