Skip to content

39 Giles Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2007

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Apr 12, 2007

Property Information

Block10303
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,570
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
28%
Improvement Value:$494,200
72%
Total Assessment$684,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,278-0.6%
2024$15,374+40.1%
2023$10,975-0.4%
2022$11,016+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 8230, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 2007