Skip to content

46 Logan Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block10303
Lot1
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,546
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
14%
Improvement Value:$461,600
90%
Total Assessment$511,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,431-0.6%
2024$11,502
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,546DeedBook 9710, Page 835Recorded11/18/2022

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 9552, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1890