Skip to content

30 Giles Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block10403
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,579
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
20%
Improvement Value:$760,000
80%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214-0.6%
2024$21,347+40.1%
2023$15,238-0.4%
2022$15,295+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 9332, Page 463Recorded8/15/2018

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 9186, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1900