Skip to content

1025 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block10403
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
39%
Improvement Value:$236,200
61%
Total Assessment$389,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,691-0.6%
2024$8,745+40.1%
2023$6,243-0.4%
2022$6,266+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9095, Page 794Recorded2/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920