Skip to content

19-21 Marion Pl.Jersey City, NJ 06407

Commercial

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Dec 29, 1982

Property Information

Block10404
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
29%
Improvement Value:$344,400
71%
Total Assessment$484,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,817+243.9%
2024$3,146+40.1%
2023$2,246-0.4%
2022$2,254+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3366, Page 813