Skip to content

240 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2017

Property Information

Block10502
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-21U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,300
7%
Improvement Value:$2,224,700
93%
Total Assessment$2,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,592-0.6%
2024$53,928+40.1%
2023$38,496-0.4%
2022$38,640+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,825,000
DeedBook 8505, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1925