Skip to content

893 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$75,628,078
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block10502
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-B-A-24U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,900
8%
Improvement Value:$2,243,800
92%
Total Assessment$2,438,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,456-0.6%
2024$54,798+40.1%
2023$39,117-0.4%
2022$39,263+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,628,078
DeedBook 9518, Page 1

Property Sale

Sale
$57,797
DeedBook 3229, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1930