Skip to content

64 Corbin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block10502
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,600
52%
Improvement Value:$165,200
48%
Total Assessment$343,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,677-0.6%
2024$7,725+40.1%
2023$5,515-0.4%
2022$5,535+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,680DeedBook 9572, Page 950Recorded6/13/2021

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8851, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1890