Skip to content

9 Romaine Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 19, 2013

Property Information

Block12003
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,702
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
47%
Improvement Value:$228,300
53%
Total Assessment$428,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,564-0.6%
2024$9,624+40.1%
2023$6,870-0.4%
2022$6,896+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 8934, Page 675Recorded9/26/2013

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8069, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1900